MotoGP

Распоред за следење на МотоГП Јапонија

Викендов на патеката Мотеги во Јапонија ќе се одржи 16-та трка од МотоГП шампионатот.

Следете нè на:

 

Земјата од која доаѓаат три производители во МотоГП со право може да се нарече моторџиска, со самото тоа Твин Ринг Мотеги претставува трка која треба да ја ставите во листата на работи кои морате да ги посетите барем еднаш во животот.

motegi gp

Трките на Мотеги се оддржуваат од 1999 година, а во Јапонија Гранд При трките се присутни од далечната 1963 кога се возеле на популарната Сузука.

Патеката со должина од 4800 метри има ширина од 15 метри, а составена е од 14 свиоци од кои 6 се леви, а 8 десни. Најдолгиот правец изнесува 762 метри, рекордот на патеката кој изнесува 1'45.350 е во сопственост на Хорхе Лоренцо кој за жал заради повредата на раката го откажа настапот во Јапонија. Најголемата брзина забележана на Мотеги изнесува 314 км/ч.

Возбудувањата во Јапонија ќе се одвиваат по следниот распоред:

Петок | СпортКлуб 3
06:10 МотоГП Јапонија: MOTO 3 – ТРЕНИНГ 2
07:05 МотоГП Јапонија: MOTO GP – ТРЕНИНГ 2
08:05 МотоГП Јапонија: MOTO 2 – ТРЕНИНГ 2
Сабота | СпортКлуб 3
02:00 МотоГП Јапонија: MOTO 3 – ТРЕНИНГ 3
02:55 МотоГП Јапонија: MOTO GP – ТРЕНИНГ 3
03:55 МотоГП Јапонија: MOTO 2 – ТРЕНИНГ 3
05:35 МотоГП Јапонија: MOTO 3 – КВАЛИФИКАЦИИ
06:30 МотоГП Јапонија: MOTO GP – ТРЕНИНГ 4
07:10 МотоГП Јапонија: MOTO GP – КВАЛИФИКАЦИИ
08:05 МотоГП Јапонија: MOTO 2 – КВАЛИФИКАЦИИ
Недела | СпортКлуб 3
01:40 МотоГП Јапонија: MOTO 3 – WARM UP
02:10 МотоГП Јапонија: MOTO 2 – WARM UP
02:40 МотоГП Јапонија: MOTO GP – WARM UP
СпортКлуб 1
04:00 МотоГП Јапонија: MOTO 3 – ТРКА
05:20 МотоГП Јапонија: MOTO 2 – ТРКА
07:00 МотоГП Јапонија: MOTO GP – ТРКА

Би можело да ве интересира

„Се чини дека 790 Adventure R ќе биде навистина моќно оф роуд оружје“

„Honda CB500F доби неколку промени кои го прават овој мотоцикл многу поатрактивен“

За време на оддржувањето на мото шоуто EICMA 2018 во Милано, MV Agusta претстави концепт на нов  Superveloce 800 модел. Италијанскиот производител вели дека оваа верзија ќе се најде во производство во втората половина на 2019 година.

За време на прес конференцијата која се оддржа на EICMA, Yamaha претстави две изданија на тркачки фокусирани мотоцикли. Тие се креирани со цел да се најдат на врвот во Супербајк и Суперспорт 300 категориите.

Седиме покрај патеката и гледаме како BMW GS го прави она што најдобро го знае. Но, има една огромна разлика: Мотоциклот се движи сам.

BMW вели дека имале три цели кога го дизајнирале новиот S1000RR: да биде една секунда побрз кога е на тркачка патека, да биде 10 килограми полесен и полесно да се контролира. Од првиот поглед на спецификациите, ни стана јасно дека успеале во тоа.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Ви благодариме

За тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.